Turistika v Bulharsku, turistika s napětím!

Autor: Pavel Zubek <zubek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Turistika, Vydáno dne: 23. 09. 2008

Bulharsko je všeobecně známo jako turistická oblast. Hlavní oblastí je však přímořská oblast Černého moře, kam jezdí lidé, aby se rochnili ve vlnách a smažili se na sluníčku a váleli se na pláži a docela levně si nakoupili. I já letos s mou rodinou propadl tomu nadšení a navštívil Sveti Vlas, obec ležící severně od Burgasu na pobřeží. Nechci vám tu psát o plážích, ale o možnosti navštívení místních hor lemujících pobřeží. Řeč je o Staré Planině, jiní je jmenují Balkánské hory.

Vaprahlá Stará PlaninaMé holky se dnes koupou v bazénu, ale já se vydávám na horskou túru. Odcházím něco málo před jedenáctou hodinou dopolední a vracím se kousek po patnácté hodině. Ušel jsem asi 10-12 km vyprahlou, ale krásnou krajinou se zakrslým lesem či polopralesem, kde si stromy rostou a padají bez přispění člověka.
Borové háje tak krásně voní, cítím se tou vůní omámen, ale také příjemně osvěžen. Neumím ten pocit popsat, působí to na mě jako dýchací lázeň.
Co se týká značení, tak zpočátku to jde, občas naleznu silonovou omotávku na plotě či větvi, takovou tu pásku, co policisté používají pro vymezení místa činu, tu červenobílou. Jdu po jakési naučné stezce s infotabulemi, ale po příchodu na vrchol, který je vlastně travnatou plochou a polní cestou zároveň, značení končí.
Mapa na pobřeží není k dostání, tak se rozhoduji pro směr zpět k moři. Do vnitrozemí nechci. Potkávám tu také jednoho němce, pláž jej už také omrzela,který to tu také nezná, raději neriskuje a vrací se zpět po stejné trase, po které tu došel.
Po chvilce odpočinku a kochání se krásnými výhledy na moře a do vnitrozemí na zelená pohoří scházím do nižších výšek. Jen pro informaci o výšce Staré Planiny. Vychází z moře, tedy z 0 m.n.m. a nejvyšší vrchol je až v mracích, ve výšce okolo 2,5 km! Já se pohyboval v rozmezí 0 až 600 m.n.m.(přibližně). Podle infotabule na vrcholu bych se měl snad dostat k nějakému prameni vody, kde by měla být další tabule a tedy i potvrzení správného směru sestupu.
Pro přiblížení situace popíšu „mapu“ na infotabuli: zelený flek, na kterém jsou nakresleny tři různě barevné čáry, tři prameny se jmény svatých patrónů a hlavní silnice procházející pobřežím. Ta silnice je mimo ten zelený flek. Vůbec se není čeho chytit! Nejsou vrstevnice, měřítko, prostě nic!!! Musíte zapojit intuici. Řeknete si:“Není se kde ztratit, třeba si hlídat moře.“ Ale jak k němu sejít?! Srázy jsou strašně ostré a porostlé nízkými(asi 5m vzrůst) stromy, které jsou fest hustě na sobě. Po chvilce prodíraní se mezi něma toho máte plné trepky!Nezbývá nic než najít ten správný chodníček, který vás vyvede z této oblasti.
Samozřejmě po chvilce chůze nevidím nic, jen vyprahlou krajinu se spálenou trávou a uschlými stromy. Zhruba 100 metrů mimo cestu vidím mezi stromy něco jako stříšku. Opouštím cestu a přes louku s bodláky to beru přímo k ní. Procházím vyschlými koryty potoků a hlídám si hlavně, kam šlapu. Toto místo je přímo dělané pro zmije. Přicházím ke stříšce, pod níž je infotabule a vedle i jakýsi pramínek vody. Dle informací na tabuli by tu měl být ještě jeden pramen. Hledám ten druhý, ale není tu. Že bych sešel z cesty? Nikde není rozumné značení. Na jednom stromu jsem sice našel nějaký terčík s číselnými údaji, ale nic mi to neřeklo. Bez mapy jsem mimo! Určitě to bylo turistické značení, ale mapy jsou snad k sehnání jen ve středozemí! Zkouším tedy chodníček v trávě a později malým pralesem. Chodníček po chvilce končí na pasece, kde jsou rozházená kyselá jablka, udusaná hlína a naftou nasáklé místo v trávě. Už mi svítá! Tady nějakou dobu pobývali kočovní cikáni a chodníčkem k tomu prameni chodili pro vodu. Musím se vrátit. Nic si z toho nedělám. Je sice horko, ale tady nahoře to snáším lépe než dole na pláži.
Vyschlé koryto potokaOd pramene jdu tedy po nepoužívané polní cestě, tou snad dojdu k pobřeží. Civilizace není nikde. Čekal jsem nějakou horskou usedlost nebo nějaký se pasoucí dobytek, ale není tu nic! Není tu voda! Tu hoteliéři stáhli přímo z pramenů do stále se nově otvírajících hotelů a penziónů a bazénů.Všechny potoky jsou vyschlé na kost! Tráva je zelená do května a pak ji silné slunce spálí.
Co to vidím? Je tu jakýsi bourák, chlapík s ženskou si tu dělají piknik! V rezervaci! Bulhaři na to serou, že tu auta nesmí! Ale pro mě je to dobrá zpráva, museli tu od moře nějak přijet. Jdu tedy správně. Sestup je dlouhý, teplota se zvyšuje.
Slyším silniční provoz, jsem mezi lidma. Z lesa na mě štěká toulavý mladý pes, těch je tu všude plno. Všímám si ještě dalších dvou , kteří jsou však tím horkem natolik zmoženi, že se jim ze stínu nikam nechce. Kolem cikánské chatrče(ve Vlasu asi jediné) scházím po chvilce na hlavní silnici, kousek od Vlasu.
V hotelu do sebe liju dvě vrcholová pivka , dávám si sprchu a čekám na holky, které si mezi tím zašly na nákupy. Hoteloví hosté nechápou, že jsem nešel na pláž, ale do hor. Ale já jsem spokojen, že nejsem tuctový turista, ale i ten náš, český, který chce něco víc!
autor: Pavel Zubek
foto je zde: