HARDEGG – NEJMENŠÍ MĚSTO RAKOUSKA

Autor: Pavel Zubek <zubek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Turistika, Vydáno dne: 26. 10. 2010

Je opravdu malinké, zato krásné, tiché, romantické. Městečku dominuje gotický hrad vystavěný ve 12.-13. stol. My se k němu vybrali z obce Čížov, kde se nachází návštěvnické centrum pro turisty a za obcí se táhnou zbytky „železné opony“. Odtud po modré je to do Hardeggu pouze 4 km.

Národní park Podyjí, http://www.nppodyji.cz/ , jsme ještě z hlediska pěší turistiky nezmapovali a neděle 17. října se zdála být i podle počasí vhodná pro jednodenní výšlap bohatou zalesněnou krajinou, již podzimně naladěnou.
Velice mile nás překvapil pohled na tyčící se hrad nad městem. Je ho vidět hned za mostem přes Dyji. Malebné uličky a všude naprostý pořádek nás ujistil, že již nejsme na naší straně republiky. Procházkou vystoupáme ke hradu, kde zaplatíme vstupné a dokonce můžeme i v korunách. Doslali jsme český překlad průvodce a tak si tu volnost užíváme. Koho by zajímala historie více, stránky http://www.riegersburg-hardegg.com/burg-hardegg/ patří současným majitelům hradu a je zde možnost stažení souboru v češtině.
Cestou zpět do Čížova se zastavíme na Hardeggské vyhlídce – Hardegger Warte. Pod námi leží městečko ve skalním údolí a vlnící se řeka Dyje. V plánu poznávání zdejších přírodních klenotů byla ještě poblíž oblast zvaná Ledové sluje. Jedná se o unikátní suťový svah a labyrint pseudokrasových jeskyní. Ale vzhledem k pokročilé hodině a začínajícímu dešti jsme se rozhodli nechat si sluje na jindy. Domů jsme jeli přes Znojmo, tak jen na chvíli jsme nakoukli. Ovšem zesilující déšť nám dovolil nahlédnout jen lehce.
Národní park Podyjí je sice nejmenším národním parkem České republiky, ale nabízí mnoho zajímavých lokalit jak pro pěší turistiku, tak pro cyklisty. Je to malebný kraj a těším se, až ho budeme prozkoumávat daleko více.
autor: Táňa Havlíčková
foto: zde