Kolem sesůvu na Gírovou

Autor: Pavel Zubek <zubek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Turistika, Vydáno dne: 11. 11. 2010

Letos na jaře se v Beskdych uvolnilo několik sesůvů půdy z důvodu vydatných dešťů. Jedním z největších byl ten pod vrcholem Gírové. I na Bajkoři jste mohli vidět první snímky z tohoto místa. Nyní máte možnost spatřit stav, jaký tam je po ukončení záchranné těžby dřeva.

Protože je opět prodloužený víkend o státní svátek vzniku samostatného Československého státu a venku je krásné slunečné počasí, tak si s Erčou vybíráme krátkou přívětivou tůru na Gírovou. Venku fičí vítr dost silně, tak se musíme vhodně obléci! Beru si sebou i dceřin foťáček, abych si nafotil současný stav sesůvu pod vrcholem Gírová.

Z Mostů u Jablunkova nabíráme výšku kolem sjezdovek připravených na zimní sezónu. Půda je zmrzlá, ale sluníčko je  stále ještě vysoko, proto se sněžná děla nazapínají. Pod Studeničným už nám to krásně křupe pod botami a ve stínu jsou sněhová pole. Na Studeničným se na chatě nezastavujeme a pokračujeme dále. Z místa, odkud jsou hezké výhledy na slovenské hory, se snažím něco nafotit, ale slunce svítí přímo do objektivu a k tomu je dost silný opar. Takže nic.

Osada Kubolanka je už v zimním hávu, jde vidět, že jsme už výše. Za chvíli bychom měli nastoupit na novou turistickou značku, která musela být přesunuta z již výše zmíněného důvodu. Obchůzka není daleko. Já však scházím na původní cestu, ale ta se záhy stává neschůdnou, protože kráter po sesůvu je obrovský! Jaktěživ jsem něco takového neviděl! Postižené místo může mít opravdu 3-4 km čtvereční!!! Slyším zvláštní pískot, vidím lanovku, kterou je stahováno dřevo do údolí. Potkávám dřevorubce a tak s ním prohodím pár slov. Zjišťuji, že následný den tu končí veškerá težba dřeva. Co šlo, to odstranili, zbytek ponechají svému osudu. Nemohli tu vjet s technikou ani s koňma. Na dně kráteru se to pořád houpe i pod člověkem! Vzniklo tam spoustu jezírek, o kterých se neví, jak jsou hluboká. Občas se utrhne část sjetého svahu. Je to pořád nebezpečné se tam pohybovat!!!

Odcházím tedy k chatě na Gírové, kde jsou nějací studenti ze Slovenska a vaří kotlíkový guláš. Rád bych si i dal,ale ještě nebyl hotový, proto jsem vzal zavděk zeleňačkou přímo na chatě.

Cestou zpátky potkáváme další turisty, kteří využívají také volného dne jako my. Kdo ví, kdy zas bude tak hezké podzimně-zimní počasí?

autor: Pavel Zubek

foto: zde