Vodní nádrž Šance bez vody

Autor: Pavel Zubek <zubek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Turistika, Vydáno dne: 16. 01. 2014

Nedávno jsem obdržel email, ve kterém je krátká zpráva a pár snímků z horní části vodní nádrže Šance v Beskydech. Z důvodu sucha se odkrylo dno přehrady a objevily se staré cesty, mosty, dokonce i část železničního podloží. Místo láká k procházkám a vzpomínání na vesnici Staré Hamry, která byla stavbou vodního díla odstraněna ze světa. Autor článku i fotografií je neznámý. Jeden snímek železničního mostku dodal Václav Pokorný.

Železniční mostAhoj turisté a ostatní,

vzhledem k přetrvávajícímu suchu je přehrada Šance na stavu 45 % vody. Opět je tedy možno projít se po bývalém dnu na horní časti přehrady v oblasti bývalého centra obce Staré Hamry.

Posílám pár fotek na kterých je krásně vidět jak si řeka Ostravice i po 50-ti letech zachovala své koryto. V pozadí snímků je vidět Smrk a kostel ve Starých Hamrech.

Můžete se projít po základech domů tak jak je vidět hned na první fotce.

Za postřeh také stojí do dnešní doby zachované zpevnění břehu řeky před mostem. Vše je spoustu let pod vodou, ale jakmile voda opadne, vše se vrací do starých kolejí a funguje !!!

Voda teče v původním korytu a zpevnění břehu se nerozpadlo ? Jak je to možné ? Vydrželo by po padesáti letech i kdyby jej dělaly dnešní
úžasné soukromé kapitalistické firmy (viz. dálnice) ??

Zřetelné jsou i základy domů, zejména velké usedlosti – dříve hostince a místa kde kdysi stál sloup Masarykova údolí. Nyní je přemístěn a stojí u mostu kde se do přehrady vlévá říčka Řečice.

Pokud se podíváte na fotomapu – třeba na Seznamu – je zajímavé vidět i přes vodu ono původní koryto řeky Ostravice a most, který mám vyfocen. Dokonce je vidět i přes vodu trasa

železniční dráhy.

Třeba na tomto odkazu - http://www.mapy.cz/#!x=18.441930&y=49.469403&z=15&l=15&t=s&d=user_18.441498%2C49.468750%2CStar%C3%A9%20Hamry%2C%20okres%20Fr%C3%BDdek-M%C3%ADstek~_1

 

foto: zde

autor: Neznámý