NÁRODNÍ PARK MURÁŇSKÁ PLANINA

Autor: Pavel Zubek <zubek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Turistika, Vydáno dne: 21. 07. 2014

Národní park Muráňská planina, nádherný kout slovenské přírody. Rozkládá se jižně od východní části Nízkých Tater a je součástí Slovenského rudohoří. Davy turistů, jako třeba ve Slovenském ráji, tady nepotkáte. Vše je dost daleko, za každou vyhlídkou, či voňavou loukou, musíte ujít kus cesty. Nohy bolí, ale nevadí, stojí to za to. Některé plánované túry jsme pro uzavřené chodníky nemohli absolvovat kvůli odstraňování důsledků nedávné větrné kalamity.

Kolem Malé Stožky

Po našich túrách nás doprovázela brožurka SLOVENSKÝ RÁJ, NP MURÁŇSKÁ PLANINA autora Otakara Brandose a musím říct, že je docela přesná, i když byla vydaná už před deseti lety. http://www.treking.cz/regiony/muranska_planina.htm
První den našeho pobytu na Muráni jsme zahájili „rozcvičkovou“ túrou kolem Malé Stožky, dlouhá, ale bez většího stoupání. V následujících dnech jsme mimo jiné vystoupali za rozhledy na Muráňský hrad, navštívili hřebčín Veľká Lúka s pasoucími se muránskými noriky na vysokohorských pastvinách a ve Slovenském ráji jsme se prošli částí Prielomu Hornádu. Konec týdne jsme završili klasicky, i kvůli zhoršujícímu se počasí, prohlídkou Dobšinskej ľadovej jeskyně. Ani se nám odsud nechtělo a tak se třeba někdy příště projdeme Martinovou dolinou s loukou Voniaca, vyškrábeme na Hradovou z Tisovca nebo se pokocháme výhledy z Poľudnice. Už se moc těším!
Ubytováni jsme byli v obci Telgárt ležící ve východní části Nízkých Tater. Všude tady teče čistá voda a louky jsou tu barevné, bohaté a nádherně voní.

foto s popisky zde:

autor: Táňa Havlíčková