Senátoři na kolech kolem vlasti

Autor: Pavel Zubek <zubek.pavel(at)seznam.cz>, Téma: Cykloturistika, Vydáno dne: 27. 05. 2015

Již delší dobu se znám s Petrem Gawlasem, sportovcem tělem i duší. Před několika roky se stal senátorem za třinecký region. Já se o politiku moc nezajímám, ale je mi jasné, že bez ní to asi v současnosti nejde. Ale pokud se ji dělá tak, jak to zkusil Petr, tak mě to zaujme. Posuďte sami.

Petr GawlasTak se jmenovala akce, při níž cyklistický peloton čítající senátory Petra Víchu, Jozefa Regece a Petra Gawlase v průběhu dvou dnů urazil více než 400 kilometrů dlouhou trasu z Třince do Prahy.
Další senátoři se pak k pelotonu připojovali na kratších několikakilometrových úsecích, které obvykle katastrálně korespondovaly s jejich volebními obvody.
Smyslem akce byla propagace zdravého životního stylu a zároveň chtěli senátoři sledovat míru ohleduplnosti řidičů motorových vozidel vůči svým kolegům cyklistům. Ze zkušeností nabraných cestou všichni senátoři potvrdili, že současná situace na silnicích není pro cyklisty příliš bezpečná. Cílem akce bylo také upozornit na špatný stav našich silnic, konkrétně Petr Gawlas tuto akci prezentoval také jako poselství o nevyhnutelnosti dostavby obchvatu silnice I/11, která byla v té době z finančních důvodů vážně ohrožena.

Dodatek redakce Bajkoře: Sám jsem Petra požádal o to, jestli by byl ochoten čtenáře Bajkoře seznámit se svými cestami na kolech do Senátu. Petr svolil a ještě mi odpověděl na pár otázek ohledně těchto cyklocest. " Vyjížděli jsme v chladném počasí a já nebyl nijak rozjěžděný. Ono, jet s bývalým reprezentantem Československé republiky, s vítězem několika etap slavného cyklistického Závodu Míru - Jožkou Regecem, je víc než motivující, ale i trochu opatrné. Co když mi ujede? Z počátku to tak i vypadalo, ale po pár stovkách km v nohách jsem zjistil, že mám síly na rozdávání, tak jsem pelotonu v kopcích ujížděl a musel jsem pak na ně čekat! Jsem rád, že jsem podnikl tuto šílenost!"

PROGRAM:

1. etapa

Start: Třinec Nám Svobody, 29. Července 2011,  7:00 hod.

Cíl: Černá Hora, Hotel Sladovna 18:00 hod.

Plán trasy:

Třinec Hnojník - Dobrá - Frýdek-Místek Fričovice Příbor - Starý Jičín -Špičky - Hranice na Moravě - Lipník nad Bečvou - Osek - Dub - Prostějov - Plumlov - Protivanov - Žďárná - Rájec  Černá Hora

2. etapa

Start: Černá Hora, 30.července 2011, 7:00 hod.

Cíl: Praha , Senát, 18:00 hod.

Plán trasy:

Černá Hora  Kunštát - Olešnice - Polička - Chrást - Pardubice - Lázně Bohdaneč Přelouč - Kolín - Černý Brod - Úvaly- Kostelec - Říčany  Praha, Senát

autor: Petr Gawlas

foto: zde