Hlavní menu

  Nová kniha

  Náhodný
PCT in USA - 12
PCT je jedna z nejdelších turistických tras na světě!
zobrazení: 2948
známka: 0

  Vyhledávání
Hledej
na Bajkoři  Nej čtené

Neexistují vhodná data!


  Nej komen.

Databáze je prázdná!


  Placená reklama
Sem vložte text i s HTML syntaxí nebo si vyberte některou z předdefinovaných šablon. Součástí předdefinových šablon jsou i systémové bloky!

* Pražské cyklozvonění pokořilo rekord

Vydáno dne 21. 09. 2010 (2610 přečtení)

Na území sedmi pražských městských částí se včera uskutečnila akce Pražské cyklozvonění, na které se přijelo podívat kolem tisícovky Pražanů. Z několika míst Prahy vyrazily cyklistické pelotony, které se po slavnostní jízdě Prahou sjely na Císařské louce. „S celou naší rodinou jsme si vyzkoušeli, že i v Praze se dá jezdit na kole, nejen v našem rodném Hradci Králové,“ říká o akci jeden z účastníků Jiří Štrupl. Účastníci akce navíc překonali rekord ve zvonění na cyklistické zvonky, když v jeden okamžik stisklo tlačítka současně 387 cyklistů.

Akci zahájila společná projížďka po pražských cyklostezkách za vedení cykloprůvodců.  Ráno vyrazily skupiny cyklistů ze všech sedmi městských částí, které se podílely na organizaci již čtvrtého Pražského cyklozvonění. Od 11 hodin navázal na Císařské louce program pro rodiny s dětmi.
Cyklisté na místě dostali možnost vyzkoušet si městská a skládací kola či dostali školu bezpečné jízdy po Praze. „O naše materiály byl velký zájem,“ komentoval to Pavel Polák z Komise pro cyklistickou dopravu hl. m. Prahy, který na místě rozdával mimo jiné nové pražské cyklomapy. „Mapy budou k dispozici na informačních centrech hl. m. Prahy a Prahy 5, která Pražské cyklozvonění letos organizovala. Do dvou týdnů se mapy objeví na infocentrech všech zbývajících městských částí,“ vzkázal Polák případným zájemcům, kteří se včera na Císařskou louku nedostali.
Redaktoři serveru Prahounakole.cz na místě ukazovali lidem bezpečné trasy Prahou, které mohou využít pro každodenní dojíždění nebo třeba také pro víkendový výlet. Fronty se tvořily také před stánkem cyklistické dílny Bajkazyl, kde přítomní mechanici zdarma prováděli opravy kol. Děti zase rády využily možnost projet se na dopravním hřišti pod vedením policistů Městské policie a po splnění testu dopravních znalostí si hrdě odnášely čerstvé řidičské průkazy pro jízdu na kole a koloběžce.
Velký úspěch měly dračí lodě, které celé odpoledne kroužily po Vltavě a nabízely možnost svezení dětem i dospělým. Akci podpořil také Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID), který v den konání posílil přívozy na Císařskou louku. Mezi pražskou náplavkou na Výtoni a přístavištěm na Císařské louce tak celý den jezdila kyvadlová doprava.
V pravé poledne se Císařská louka rozezněla zvoněním cyklistických zvonků. Účastníci akce společně překonali více než rok starý rekord ve zvonění na cyklistický zvonek, jehož držitelem byla moravská Litovel. Tlačítka cyklistických zvonků současně stisklo 387 lidí.
Byla jsem potěšena velkým množstvím účastníků, kteří dorazili do cíle na Praze 5. Věřím, že podobné akce pomůžou ukázat, že rozvoj cyklistické dopravy a cyklostezek má smysl. Za městskou část Praha 5 můžu říci, že na dalším rozvoji cyklostezek budeme pracovat,“ vyjádřila se radní MČ Praha 5 Jitka Matoušková, která na závěr předala organizační štafetu starostovi MČ Praha 4 Pavlu Horálkovi. Pomyslným štafetovým kolíkem, který Praha 4 přijala společně se závazkem zorganizovat příští ročník Cyklozvonění, se stal obří zvonek. Tento zvonek má za sebou dlouhou cestu – z cyklistické metropole Kodaň ho přivezl na svém kole Václav Vrtal z občanského sdružení NaKole.
Akce „Pražské cyklozvonění“ se letos konala již počtvrté. Akci pořádají společně městské části Praha 11, 12, 13, 4, 5, Libuš a Slivenec ve spolupráci s Nadací Partnerství a s hlavním městem Praha. Městské části se v pořádání akce střídají, v letošním roce byla hlavním organizátorem MČ Praha 5. Pražské cyklozvonění si klade za cíl propagovat dopravu šetrnou k životnímu prostředí v Praze a svým zaměřením se připojuje k myšlenkám Evropského týdne mobility. Představuje obyvatelům města síť bezpečných cyklotras pro cesty do práce, do školy i na rodinnou vyjížďku. Akce má také posílit partnerství pražských městských částí při společném budování a propagaci bezpečných cyklistických tras.
autor: Jitka Vrtalová
foto: zde
Podrobnosti:       
 
Kontakty:
Jitka Matoušková, radní MČ Praha 5, ) 257 000 900, jitka.matouskova@praha5.cz
Radovan Myslík, tiskový mluvčí MČ Praha 5, ) 257 000 955, radovan.myslik@praha5.cz
Jitka Vrtalová, NaKole o.s., ) 603 432 172, jitka.vrtalova@nakole.cz
Popisky fotografií, autoři:
peloton_p11.jpg – Jeden z cyklistických pelotonů odstartoval na Praze 11. Autor: Jiří Juřík, NaKole.cz
peloton_mlejnek.jpg – Cyklojízda po pražských cyklotrasách. Autor: Jiří Juřík, NaKole.cz
barr_most.jpg – Přes Barrandovský most vede stezka pro pěší a cyklisty. Autor: Jiří Juřík, NaKole.cz
uvitani.jpg – Na Císařské louce přivítali účastníci zástupci všech spolupořadatel. Zleva Lenka Koudelková (zástupce starosty MČ Praha-Libuš), Pavel Polák (Komise RHMP pro cyklistickou dopravu), Dana Céová (cyklokoordinátorka MČ Praha 13), Jana Plamínková (starostka MČ Praha-Slivenec), Eva Štampachová (zástupce starosty MČ Praha 11), Hana Jandová (zástupce starosty MČ Praha 12), Daniel Mourek (Nadace Partnerství), Jakub Smolík (Nadace Partnerství), Pavel Horálek (starosta MČ Praha 4), u mikrofonu Helena Chudomelová (zástupce starosty MČ Praha 12). Autor: Jiří Juřík, NaKole.cz
stafeta_predani.jpg – Radní MČ Praha 5 paní Jitka Matoušková předává symbolicky organizační štafetu Pavlu Horálkovi, starostovi Prahy 4. Autor: Václav Vrtal, NaKole.cz
rekord.jpg - – Účastníci se zapsali do knihy rekordů, když tlačítka cyklistických zvonků současně stisklo 387 cyklistů. Autor: Václav Vrtal, NaKole.cz
rekord2.jpg – Účastníci se zapsali do knihy rekordů, když tlačítka cyklistických zvonků současně stisklo 387 cyklistů. Autor: Jiří Juřík, NaKole.cz
poricni_policie.jpg – Ukázka práce poříční policie. Autor: Jiří Juřík, NaKole.cz
policie_kone.jpg – Městská policie Prahy 5 ukázala několik situací, na které jsou připraveni policejní koně. Autor: Marta Skleničková
draci_lod.jpg – Děti i dospělé bavily projížďky v dračích lodích po Vltavě. Autor: Marta Skleničková
stanek_P5.jpg – Pořadatelská MČ Praha 5 připravila pro děti hry i poučení. Autor: Václav Vrtal, NaKole.cz

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Místo pro vaší reklamu!

  Spolupráce
Cyklocestování
SILESION
Film, podle kterého by měli podnikatelé jednat s lidmi
Cyklocestovatelé, kteří objeli celý svět: Lucka a Michal
Cyklistický e-shop se zajímavými podstránkami

  Kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

  Statistika
Denní
123456789101112131415161718192021222324
Průměr: 48.2
Max: 65 (3. hodina)

Měsíční

12345678910111213141516171819202122232425262728293031
Průměr: 681.1
Max: 1527 (2022-01-13)

Online je 28 čtenářů